MARIUSZ MIELĘCKI – Z CYKLU: GOTYCKIE SNY

Urodził się w 1956 roku w Gdyni.
Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie. Współzałożyciel Teatru Cinema (1992 r.) w Michałowicach. Tworzy obrazy, rzeźbiarskomalarskie kompozycje przestrzenne i scenografie. Do jego najbardziej znanych obrazów należą „Gotyckie sny”, które stylizacją, symboliką i techniką nawiązują do sztuki średniowiecznej; znajdują się one w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Cykle malarskie: „Zabawy świętych” i „Rodzina Polska”, tematycznie nieco żartobliwie nawiązujące do wiejskiej ludowości, stylistycznie – do ludowego malarstwa na szkle.
Współpracował przy dwóch realizacjach Katarzyny Kozyry: „Opowieść zimowa” w Michałowicach i „Opowieść letnia” w Kwieciszowicach. Obecnie powstaje wiele dzieł o tematyce religijnej, łączących malarstwo i rzeźbę. Projektuje plakaty. Stworzył z żoną w domu autorskie Miejsce Sztuki. Mieszka i tworzy w Popielówku na Pogórzu Izerskim.

Liczne wystawy indywidualne za granicą, między innymi w Niemczech i Holandii. W Polsce zaczął wystawiać od:
2003 – „Cinema Art – Malarze Teatru”, BWA Jelenia Góra,;
2007 – Agnieszka Topolnicka-Mielęcka rzeźba, Mariusz Mielęcki malarstwo, Dom C. i G. Hauptmannów, Szklarska Poręba;
2008 – Galeria MY, Jablonec, Czechy;
2013 – Indywidualna wystawa rodziny Mielęckich w ramach projektu „Między Biegunami. Polskie kolonie artystyczne” na Biennale Filmu i Sztuki
2013 – Worpswede, Szklarska Poręba
2013 – indywidualna wystawa, BWA Jelenia Góra
2014 – „Nie-Widoki, O pejzażu współcześnie”, BWA Bielsko-Biała
2015 – wystawy zbiorowe, Bukowiec
2016 – wystawy zbiorowe, Karpacz
2017 – wystawa zbiorowa na 40-lecie BWA Jelenia Góra

Film o życiu i twórczości M. Mielęckiego zrealizowany został dla TYP Kultura z cyklu „Dolny Śląsk. Do zobaczenia”, „Niedokończony portret artysty”w 2015 roku.

Prace w zbiorach m.in. Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Holandii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii.

Share Project :

Cena wywoławcza: 5400 zł

  • Wymiary: 110 x 80 cm
  • Categories:
  • Technika:
    • mieszana
  • Share Project :