URSZULA BROLL – BEZ TYTUŁU

Urodziła się w 1930 roku.
W 1949 roku rozpoczęła studia w katowickiej uczelni artystycznej na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a w 1955 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem. W latach 50. XX w. uczestniczyła w spotkaniach grupy studentów, którzy nieoficjalną wystawą w 1953 roku zainicjowali działanie jednej z pierwszych w Polsce awangardowych grup artystycznych – St-53. Artystka uczestniczyła w wystawach grupy do 1958 roku, m.in. w krakowskim Pałacu Sztuki i w warszawskiej Galerii Krzywe Koło. W 1957 i 1959 roku wzięła udział w drugiej i trzeciej Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Od 1967 roku współtworzyła Grupę Oneiron, uczestnicząc np. w powstawaniu tzw. Czarnych Kart, a także w pracach translatorskich i wydawniczych podejmowanych przez Andrzeja Urbanowicza i Henryka Wańka. W 1974 roku z Andrzejem Urbanowiczem współtworzyła w Katowicach pierwszą wspólnotę buddyjską.
W 1983 roku przeprowadziła się do Przesieki.

W 2005 i 2016 roku odbyły się jej duże retrospektywne wystawy w BWA w Jeleniej Górze i w BWA w Katowicach. Zrealizowała wiele wystaw indywidualnych i brała udział w szeregu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

Prace artystki znajdują się m.in. w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historii Katowic, Muzeum w Koszalinie, BWA w Jeleniej Górze, Galerii Bielskiej BWA oraz w wielu kolekcjach prywatnych.

Share Project :

Cena wywoławcza: 300 zł

  • Wymiary:18 x 13 cm
  • Categories:
  • Technika:
    • akwarela
  • Share Project :