43. MARIUSZ MIELĘCKI – KAPLICZKA [2020]

Urodził się w 1956 roku w Gdyni. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie, współzałożyciel Teatru Cinema (1992) w Michałowicach. Tworzy obrazy, rzeźbiarsko-malarskie kompozycje przestrzenne i scenografie. Do jego najbardziej znanych obrazów należą „Gotyckie sny”, które stylizacją, symboliką i techniką nawiązują do sztuki średniowiecznej; znajdują się one w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Cykle malarskie: „Zabawy świętych” i „Rodzina Polska”, tematycznie nieco żartobliwie nawiązujące do wiejskiej ludowości, stylistycznie – do ludowego malarstwa na szkle. Współpracował przy dwóch realizacjach Katarzyny Kozyry: „Opowieść zimowa” w Michałowicach i „Opowieść letnia” w Kwieciszowicach. Obecnie powstaje wiele dzieł o tematyce religijnej, łączących malarstwo i rzeźbę. Projektuje plakaty. Stworzył z żoną w domu autorskie Miejsce Sztuki. Mieszka i tworzy w Popielówku na Pogórzu Izerskim.

Liczne wystawy indywidualne za granicą, między innymi w Niemczech i Holandii. W Polsce zaczął wystawiać od 2003: „Cinema Art – Malarze Teatru”, BWA Jelenia Góra, 2003; Agnieszka Topolnicka-Mielęcka rzeźba, Mariusz Mielęcki malarstwo”, Dom C. i G. Hauptmannów, Szklarska Poręba 2007; Galeria MY, Jablonec, Czechy 2008; Indywidualna wystawa rodziny Mielęckich w ramach projektu „Między Biegunami. Polskie kolonie artystyczne” na Biennale Filmu i Sztuki. Worpswede 2013”, Worpswede, Szklarska Poręba, 2013; indywidualna wystawa, BWA Jelenia Góra, 2013; „Nie-Widoki, O pejzażu współcześnie”, BWA Bielsko-Biała, 2014; wystawy zbiorowe, Bukowiec 2015, Karpacz 2016, wystawa zbiorowa na 40-lecie BWA Jelenia Góra, 2017.

Film o życiu i twórczości M. Mielęckiego zrealizowany został dla TVP Kultura z cyklu „Dolny Śląsk. Do zobaczenia”, „Niedokończony portret artysty”, 2015. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Holandii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii.

Share Project :

Cena wywoławcza: 1 250 zł