6. PAWEŁ TRYBALSKI – ZŁOTY SAMORODEK [2020]

Urodził się w 1937 na Lubelszczyźnie. Mieszka i tworzy w Michałowicach. Reprezentuje nurt surrealizmu i malarstwa metaforycznego. Przykłada szczególną wagę do doskonalenia warsztatu kolorysty, by oddać detale i wyrafinowaną grę światła. Techniki nauczył się studiując dzieła wielkich mistrzów. Od lat 60. związany z regionem jeleniogórskim. Przez wiele lat był projektantem tkanin w kamiennogórskim „Lnie”. Członek ZPAP od 1970 roku. W latach 1978–89 współpracował z Biurem Planowania Przestrzennego w projektowaniu i rewaloryzacji miast i miasteczek Dolnego Śląska (w 1986 r. otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich).

Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. I nagrody i „Złotej Szpilki” red. „Szpilek”, na Satyrykonie 1980 w Legnicy, Złoty Medal w „Olimpijskim Konkursie Sztuki”, Warszawa 1984, I nagroda w Olimpijskim Konkursie Sztuki, Warszawa 1987, Złoty Krzyż Zasługi, Zasłużony Działacz Kultury, Dyplom Honorowy Prowincji Grenada. Wielokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. W roku 2010 został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest autorem wystaw indywidualnych w Nowym Jorku, Kolonii, Paryżu, Honolulu, Pradze, Kazanłyku, Uczestniczył w Salonie Narodów w Paryżu w 1984 r.
Prace w zbiorach m. in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Karykatury w Warszawie, Ministerstwa Kultury Nadrenii i Palatynatu w Kolonii, Muzeum Sportu i Rekreacji w Warszawie, Muzeum Jeździectwa i Łowiectwa w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Kolekcji Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Zbiorach Galerii Awangarda we Wrocławiu, Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, muzeach Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Legnicy, Lublina, i galeriach w USA, Meksyku, Kanadzie, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Finlandii.

Share Project :

Cena wywoławcza: 12 500 zł