12. PIOTR ZAJĘCKI – SEN RYBAKA [1971]

Urodzony w 1940 r. w Równem na Wołyniu, zm. w 2012 w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Stanisława Borysławskiego w 1967 r. i od tego roku pracował na gdańskiej uczelni; od 1999r.  na stanowisku profesora. Laureat wielu nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach artystycznych malarskich i graficznych. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz w krajowych i zagranicznych kolekcjach prywatnych.

“Był wypełniony podziwem dla ludzkich twórczych dokonań epok minionych. Fascynowała go poetyka i labirynty znaczeń Hieronima Boscha. Inspirowało piękno metaforycznych opowieści Breuglów. Był pod przemożnym urokiem i oczarowany mocą działania obrazów, grafik i rysunków Rembrandta, twórczości Vermeera i wielu innych twórców niderlandzkich. Milkł wobec czaru, głębi i powagi malarstwa Włochów i Hiszpanów. Cenił piękno, także to przyjmujące postać nieoczywistą – trudnej harmonijności”. (prof. Andrzej Śramkiewicz, z katalogu artysty)

Piotr Zajęcki był laureatem wielu nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach artystycznych malarskich i graficznych. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz w krajowych i zagranicznych kolekcjach prywatnych.

 

Share Project :

Cena wywoławcza: 1 000 zł