26. RAFAŁ OLBIŃSKI – OSTATNIA WIECZERZA [PRACA SPRZEDANA]

Urodzony w 1943 roku.  Uznany na całym świecie malarz, grafik, jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców plakatu. Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Po studiach zajął się grafiką, współpracując z czasopismem „Jazz Forum”. W roku 1981 wyjechał do Paryża a następnie do Stanów Zjednoczonych. Szybko zaistniał w tamtejszym środowisku i dał się poznać jako znakomity ilustrator i malarz. W 1985 roku podjął pracę jako wykładowca w nowojorskiej School of Visual Arts. Prace Rafała Olbińskiego są eksponowane w licznych galeriach i muzeach są także gromadzone przez prywatnych kolekcjonerów. Rafał Olbiński prowadzi współpracę z pismami, tj. „The New York Times”, „Newsweek”, „BusinessWeek” czy „Der Spiegel”. W Polsce zajmował się m.in. projektowaniem okładek płyt, np. Krzysztofa Klenczona „Powiedz stary gdzieś ty był” (Pronit SX 1614) i Breakoutu „Żagiel Ziemi” (Pronit SX 1821). Od 1997 do 2003 regularnie tworzył też okładki polskiego miesięcznika psychologicznego „Charaktery” i był współtwórcą wizerunku graficznego pisma.

W 1995 roku otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „New York City Capital of the World” – na plakat promujący Nowy Jork jako stolicę świata. W 1994 roku został laureatem tzw. Międzynarodowego Oskara za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie „Prix Savignac” w Paryżu, a w roku 1976 pierwszej nagrody w konkursie Instytutu Praw Człowieka w Strasburgu.

W 2012 roku za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury i za osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Share Project :

Aktualna cena: 3 950 zł